Aplikacje do tworzenia książek

Tworzenie książek, dawniej z powodu wysokich kosztów zarezerwowane dla profesjonalistów, dzisiaj dostępne jest praktycznie dla każdego chętnego. Istnieje mnóstwo programów umożliwiających redagowanie wysokiej jakości e-booków, które mogą później zostać, o ile jest taka potrzeba, wydrukowane w tradycyjnej formie.

Aplikacją, z której korzystam ja, jest iBooks Author dostępna w serwisie App Store. Zaletą jej używania jest przede wszystkim prostota i intuicyjność obsługi. Można wybrać jeden z wielu dostępnych szablonów, takich jak książka kucharska, album fotograficzny, podręcznik czy powieść, dzięki czemu przygotowanie książki jest banalne, bądź samodzielnie dostosować układ stron. Program umożliwia wstawianie multimediów – filmów, plików dźwiękowych, galerii, prezentacji czy linków, dzięki czemu całość jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Wadą aplikacji jest to, że w pełnej funkcjonalności dzielić się nią mogą tylko użytkownicy produktów firmy Apple – Maców, iPhonów i iPadów. Na szczęście dostępna jest opcja eksportu pliku do formatu PDF.

Świetną alternatywą dla osób, które potrzebują prostego i darmowego narzędzia do tworzenia książek, jest Book Creator – aplikacja online pełna materiałów. Zawiera przydatne grafiki, szablony stron i narzędzi takie jak rysowanie czy wstawianie dopasowywanych kształtów. Umożliwia dodawanie zdjęć, nagrań video i audio, a także wydrukowanie, opublikowanie książki bądź esportowanie jej w formacie ePub. Co ważne – nad projektem można pracować w grupie dzięki możliwości udostępniania innym użytkownikom.