
Czym są gatunki synkretyczne?
Gatunkami synkretycznymi nazywamy takie literackie, których nie można zakwalifikować do tylko jednego rodzaju lub gatunku literackiego. Posiadają cechy co najmniej dwóch z trzech rodzajów (czyli epiki, liryki lub dramatu) bądź cechy co najmniej dwóch gatunków literackich.
Przykłady utworów synkretycznych
Pochodząca z epoki romantyzmu ballada (np. „To lubię” czy „Świteź” Adama Mickiewicza) jest gatunkiem synkretycznym, gdyż:
- poetycki język, nastrojowość i emocjonalność to elementy pochodzące z liryki,
- przedstawia wydarzenia, o których opowiada narrator – są to cechy epiki,
- zawiera dialogi i akcję, podobnie jak dramat.
Dramat romantyczny, również powstały w romantyzmie, jest gatunkiem synkretycznym. Jako przykład można podać „Dziady” Adama Mickiewicza.
- Jest to utwór przeznaczony do wystawienia na scenie, zbudowany z aktów i scen. Dzieli się na tekst główny (dialogi i monologi bohaterów) oraz didaskalia, czyli tekst poboczny (wskazówki autora dla reżysera, aktorów i scenarzysty). Są to elementy charakterystyczne dla dramatu.
- Pojawiają się w nim inne gatunki literackie, takie jak pieśń, hymn czy modlitwa – należące do liryki.
- W „Dziadach” znajdziemy także bajkę, która jest gatunkiem zawierającym narrację i opowiadającym o wydarzeniach – pochodzi z epiki.
Biblia jako dzieło synkretyczne
Słowa synkretyzm możemy użyć także w odniesieniu do Biblii. Jest ona zbiorem ksiąg spisywanych przez różnych autorów w długim okresie – najstarsze teksty biblijne powstawały już od około X wieku przed naszą erą, zaś księgi Nowego Testamentu powstały w pierwszej połowie I wieku naszej ery. Biblia składa się z różnych gatunków literackich, dlatego można nazwać ją dziełem wielogatunkowym.
Gatunki występujące w Biblii:
- pieśni,
- hymny,
- psalmy,
- ody,
- przypowieści,
- listy,
- kazania,
- modlitwy,
- treny,
- sagi (opowieści o dziejach rodzin).