Psychologia

W nowoczesnym podejściu do edukacji niezwykle ważną rolę odgrywa zadbanie o stan psychiczny dziecka i wyjście naprzeciw jego potrzebom, a także budowanie przyjaznego klimatu panującego w szkole. Dawniej rzadko skupiano się na kondycji psychicznej ucznia, relacjach pomiędzy rówieśnikami czy dostosowaniu do ich możliwości  metod i form pracy. Dziś wiemy, że bez poczucia bezpieczeństwa i komfortu dzieci nie są w stanie efektywnie przyswajać wiedzy i nabywać nowych umiejętności. Różne style uczenia się wymagają natomiast innych metod stosowanych przez nauczyciela.

To, co jest konieczne, by zmienić człowieka, to zmienić jego świadomość siebie.
Abraham Maslow

Młodzi ludzie zmagają się z wieloma problemami. Szaleńczy pęd życia, wyścig szczurów zaczynający się od czasów szkolnych, wysokie oczekiwania rodziców i nauczycieli oraz wszechobecność internetu jako towarzysza już od pierwszych chwil życia tworzą zupełnie nowe warunki życia dla nastolatków. Wiąże się to z występowaniem wielu przypadków mniej i bardziej nasilonych problemów psychicznych.

Jeśli czujesz się inaczej niż zwykle, dręczą cię problemy emocjonalne bądź chcesz wiedzieć, co może ci dolegać, poniżej znajdziesz przydatne informacje. Pamiętaj! Żadna strona internetowa nie zastępuje profesjonalnej pomocy lekarskiej. Porozmawiaj o swoim stanie z rodzicami, zgłoś się do pedagoga, psychologa szkolnego lub lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi ci, co zrobić. W każdej z podstron znajdziesz też przydatne telefony i linki.