Frazeologizmy z mitologii

Związki frazeologiczne pochodzące z mitologii

  • Argusowe oko – czujne, podejrzliwe oko
    Argus miał 100 oczu. Gdy 50 z nich spało, kolejne 50 czuwało. Argusa pokonał Hermes – zanudził go pieśniami, aż wszystkie oczy zasnęły, i wtedy zabił potwora.
  • Bazyliszkowy wzrok – hipnotyzujący, przerażający, groźny wzrok
    Bazyliszek był potworem tak ohydnym i obrzydliwym, że jego spojrzenie zabijało. Sposobem na pokonanie stwora było pokazanie mu lustra. Jest to stworzenie występujące w mitach, legendach i podaniach wielu krajów.
  • Być narcyzem – być zakochanym w sobie egoistą; zachwycanie się samym sobą
    Narcyz bardzo piękny i kochały się w nim wszystkie nimfy. Pewnego razu chciał się napić wody z jeziora i zobaczył swoje odbicie. Zakochał się i spędzał długie godziny, wpatrując się w taflę wody. Gdy chciał pocałować swoje odbicie, wpadł do wody i się utopił.
  • Chimeryczny nastrój – nastrój zmienny, kapryśny; fanaberie
    Chimera była potworem ziejącym ogniem. Miała głowę lwa, tułów kozy i wężowy ogon. Nie można było przewidzieć jej dziwacznego zachowania.
  • Drakońskie przepisy – surowe, bezwzględne zarządzenia
    Drakon, Ateński prawodawca, wymyślał wyjątkowo okrutne prawa.
  • Dziesiąta muza – kino
    Muzy były to opiekunki Apollona. Przyjęło się X muzą nazywać kino.
  • Jabłko niezgody – przedmiot sporu, przyczyna waśni
    Niezaproszona na wesele bogini Eris postanowiła się zemścić i rzuciła pomiędzy Herę, Afrodytę i Atenę jabłko z napisem „Dla najpiękniejszej”. Wywołało to wielką kłótnię, dla kogo jest przeznaczony podarunek. Rozsądził je dopiero Parys – przekupiony przez Afrodytę miłością najpiękniejszej kobiety, wybrał właśnie ją, co było pośrednią przyczyną wojny trojańskiej.
  • Kadmejskie zwycięstwo – zwycięstwo niewygodne i dla zwycięzcy, i dla pokonanego
    Polinejkes i Eteokles byli braćmi, obaj walczyli o Teby – dawniej nazywane Kadmeą od wydobycia tego pierwiastka.
  • Kastor i Polluks – nierozłączni przyjaciele, braterstwo krwi, dozgonna przyjaźń
    Kastor i Polluks byli to Dioskurowie, bliźniacy, synowie Zeusa i Ledy. Wspólnie się wychowywali i uzupełniali. Byli nierozłączni, a ich imiona zawsze ze sobą łączono. Nazwano tak najjaśniejsze gwiazdy w konstelacji Bliźniąt. Dioskurami nazywano tez ognie świętego Elma.
  • Koło fortuny – odmieniające się szczęście; raz lepiej, raz gorzej
    Fortuna to bogini losu. Przedstawiana jest z zamkniętymi oczami i z kołem lub rogiem obfitości. Jej decyzje są przypadkowe.
  • Kompleks Ateny – identyfikacja kobiety z męskim stylem życia
    Pallas Atena, która narodziła się, wyskakując z głowy Zeusa, chodziła w zbroi, lubiła walkę i dobrze czuła się w męskim świecie, obce zaś jej były typowo kobiece zachowania.
  • Kompleks Edypa – nieświadomy pociąg syna do matki
    Wyrocznia ostrzegła króla Teb Lajosa, że polegnie z ręki własnego syna, który ożeni się z jego żoną, a swoją matką Jokastą. Gdy się narodził jego syn Edyp, Lajos polecił przekłuć mu pięty żelaznymi kolcami, związać i wyrzucić w górach. Dziecko znaleźli pasterze, a następnie zanieśli do Koryntu. Tam po latach Edyp usłyszał przepowiednię. Odszedł z Koryntu, myśląc, że opuszcza prawdziwych rodziców. Zabił nieświadomie Lajosa i ożenił się z Jokastą. Ich dziećmi byli Polinejkes, Eteokles, Antygona i Ismena. Gdy poznał prawdę, uciekł w góry do pustelni i oślepił się.
  • Kompleks Elektry – nieświadomy pociąg córki do ojca
    Elektra była córką Agamemnona i Klitajmestry. Wraz z bratem Orestesem zabiła swą matkę, by pomścić  zamordowanego przez nią ojca.
  • Koń trojański – złowrogi podarunek; rzecz groźna, wyglądająca na przydatną
    Trojanie myśleli, że zwyciężyli wojnę, gdy po 10 latach na polu bitwy nie zastali Greków, a tylko wielkiego drewnianego konia. Uznali go za podarunek i wciągnęli do miasta. Po uczcie zasnęli, zaś z konia wyszli Grecy, otworzyli bramy, wpuszczając swoich wojowników, i zniszczyli miasto.
  • Kraina cieni – świat zmarłych
    Hades, kraina umarłych, pełna była dusz, cieni.
  • Marsowa mina – zmarszczone, groźne spojrzenie
    Mars – rzymski odpowiednik Aresa, boga wojny. Przedstawiano go jako groźnego i wrogiego ludziom.
  • Męki Tantala – cierpienia, pragnienie posiadania czegoś, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki
    Tantal był towarzyszem bogów, zapraszanym na Olimp. Jednak plotkował, a do tego wykradał nektar i ambrozję, by sprzedawać je przyjaciołom. By udowodnić, że bogowie nie są nieomylni, podał im na uczcie ciało swojego syna. Został za to ukarany – w Tartarze musiał stać blisko Styksu i pod drzewem owocowym, ale nie mógł pić ani jeść. Nad nim wisiał głaz, w każdej chwili grożąc osunięciem się.
  • Miecz Damoklesa – stale nad kimś wiszące niebezpieczeństwo
    Damokles był dworzaninem króla Syrakuz, stale mu schlebiającym i zazdroszczącym pozycji. Król kazał mu zasiąść na tronie, a nad nim powiesił miecz, który w każdej chwili mógł spaść i obciąć jego głowę – symbolizował on niebezpieczeństwa czyhające na władcę.
  • Między Scyllą a Charybdą – niebezpieczeństwo grożące z każdej strony, sytuacja bez wyjścia
    Scylla i Charybda były to dwa potwory czające się po obu stronach cieśniny, którą przepłynąć miał Odyseusz.
  • Mówić jak Pytia – mówić niejasno, w zagmatwany sposób
    Pytie były to kapłanki w Delfach. Odurzone bełkotały różne zdania, które później kapłan składał w całość przepowiedni i interpretował.
  • Nić Ariadny – wskazówka, nieoczekiwana pomoc w rozwiązaniu problemu
    Tezeusz miał zabić Minotaura, zamkniętego w Labiryncie. Zakochana w nim Ariadna podarowała mu kłębek nici, dzięki czemu wydostał się z pułapki po zabiciu potwora.
  • Nić życia – ludzkie życie
    Trzy Mojry plotą nici ludzkiego życia. Gdy ktoś ma umrzeć, przecinają jego nitkę.
  • Objęcia Morfeusza – głęboki, błogi sen
    Morfeusz był synem Hyponsa, bogiem zsyłającym na ludzi sen.
  • Ogród Hesperyd – niemożliwe do zdobycia bogactwo
    Gaja podarowała Herze w prezencie ślubnym jabłoń, która rodziła złote jabłka. Posadzono ją w ogrodzie strzeżonym przez trzy siostry Hesperydy i stugłowego smoka, który nigdy nie spał. W tym samym gaju na drzewie wisiało runo złotego baranka.
  • Olimpijski spokój – zachowanie spokoju nawet w strasznych sytuacjach, zaprzestanie kłótni
    Na czas olimpiady przerywano toczące się walki.
  • Paniczny strach – obezwładniający, często nieuzasadniony strach
    Pan był bożkiem pasterzy. Często ich straszył, przerażająco wrzeszcząc.
  • Pępek świata – środek , cos najważniejszego
    Wg mitologii środkiem świata była wyrocznia delficka.
  • Pięta Achillesa – słaby punkt, wrażliwe miejsce
    Tetyda, matka Achillesa, chciała go uodpornić na wszelkie ciosy, wykąpała go więc w Styksie. Trzymała go wówczas za pietę – to miejsce pozostało nieodporne na rany. Achilles zginął w Troi od strzały z łuku, którą wypuścił Parys. Ugodziła go ona w samą piętę.
  • Pod egidą – pod przewodnictwem, ochroną, opieką
    Egida była to tarcza Zeusa, zrobiona ze skóry zmarłej kozy Amaltei, opiekunki boga. Tarcza ta była niezniszczalna, zapewniała swojemu posiadaczowi całkowitą i pewną ochronę. Posiadając ją, Zeus pokonał Kronosa, swojego przerażającego ojca.
  • Poruszać się z gracją – chodzić ładnie, elegancko się ruszać
    Gracje były trzema rzymskimi boginiami wdzięku.
  • Powrót do Itaki – powrót do domu, do ojczyzny
    Odyseusz przez 10 lat walczył pod Troją, a później przez kolejną dekadę błąkał się po morzach, mając za wroga Posejdona, któremu oślepił syna. Wreszcie udało mu się wrócić do Itaki, do żony Penelopy i syna Telemacha.
  • Przenieść się na Pola Elizejskie – umrzeć
    Elizjum była to część Hadesu przeznaczona dla dobrych dusz. Szły tam po procesie przed trzema mędrcami i po napiciu się wody zapomnienia z rzeki Lete.
  • Puszka Pandory – źródło nieszczęść, tragedii
    Hefajstos, na polecenie Zeusa chcącego zemścić się na Prometeuszu, stworzył piękną kobietę. Dano jej puszkę i zesłano na ziemię. Została żoną Epimeteusza. Mimo zakazu małżonkowie otworzyli puszkę, z której wypełzły na ludzkość choroby, tragedie i nieszczęścia.
  • Pyrrusowe zwycięstwo – zwycięstwo okupione wielkimi stratami
    Król Pyrrus pokonał Rzymian pod Asculum w 279 p.n.e., poniósł jednak ogromne straty w ludziach.
  • Róg obfitości – źródło dostatku
    Zeusa wychowała i wykarmiła koza Amaltea. Gdy złamała róg, Zeus pobłogosławił go – odtąd napełniał się tym, czego tylko zapragnął jego właściciel.
  • Stajnia Augiasza – coś całkowicie zapuszczonego, zaniedbanego, co trzeba doprowadzić do porządku
    Piątą z dwunastu prac Heraklesa było oczyszczenie stajni Augiasza, od lat nieporządkowanej, brudnej i śmierdzącej. Herakles przepuścił przez nią rzekę, która oczyściła stajnię z gnoju.
  • Syreni śpiew – coś zwodzącego, kuszącego, będącego jednocześnie przyczyną zguby
    Syreny, czyli pół-kobiety, pół-ryby (w innej wersji pół-ptaki) zwodziły żeglarzy swoim urzekającym śpiewem. Ci kierowali statki w ich stronę, przez co rozbijali się o skały i ginęli. Syren posłuchał wracający do Itaki Odyseusz – kazał towarzyszom pozatykać uszy, by nie słyszeli, sam zaś przywiązał się do masztu, by nie móc podążyć w ich stronę.
  • Syzyfowa praca – praca ciężka, trudna, żmudna, a przede wszystkim niemożliwa do ukończenia
    Syzyf był królem zapraszanym na Olimp, jednak plotkował o bogach i chwalił się swoimi przywilejami. Za karę miał wtoczyć na szczyt góry w Tartarze wielki kamień. Zawsze przy szczycie kamień wypada mu z rąk, więc praca musi być wykonywana od nowa.
  • Szata Dejaniry – źródło męki, od której nie można uciec; symbol podstępu z nieoczekiwanej strony
    Dejanira nie chciała, by jej mąż Herakles ją zdradził. Centaur Nessos, ofiara herosa, poradził kobiecie przed swoją śmiercią, by umoczyła w jego krwi koszulę – wówczas mąż pozostanie jej wierny. Tak zrobiła. Herakles po założeniu koszuli zaczął cierpieć wielkie męki, gdyż krew Nessosa okazała się być toksyczna. Dejanira z rozpaczy, że jej ukochany umiera, powiesiła się. Herosa uratowali bogowie, czyniąc go nieśmiertelnym.
  • Ślepa sprawiedliwość – sprawiedliwość taka sama dla wszystkich, niezależnie od stanu
    Bogini sprawiedliwości Temida ukazywana była jako kobieta z zasłoniętymi oczami trzymająca wagę i miecz.
  • Tytaniczna praca – olbrzymi wysiłek
    Tytani byli pokoleniem bogów o olbrzymiej sile, zepchniętym przez Kronosa do Tartaru.
  • Ugodzony strzałą Amora – bezgranicznie w kimś zakochany
    Bożek miłości Amor, syn Afrodyty i Aresa, zawsze miał ze sobą łuk. Jeśli ugodził kogoś strzałą z ołowianym grotem, wzbudzał nienawiść. Osoba ugodzona strzałą ze złotym grotem zakochiwała się bez pamięci.
  • Wejść na Parnas – dotrzeć na szczyt literacki
    Parnas był górą Apolla, siedzibą poezji i muzyki. Znaleźć się tam znaczyło mieć wielkie zasługi w tej dziedzinie.
  • Węzeł gordyjski – trudny do rozwiązania problem, wymagający sprytu
    Węzeł w mieście Gordion miał wg legendy rozplątać przyszły władca Azji. Aleksander Macedoński przeciął go mieczem, spełniając przepowiednię.
  • Wierna jak Penelopa – wierna aż do końca, mimo braku nadziei
    Penelopa czekała 20 lat na powrót Odyseusza z wojny trojańskiej. Chociaż o jej rękę starali się mężczyźni chcący zająć tron i napierali na nią, nie ugięła się i nie straciła nadziei na powrót męża.
  • Wizja Kasandry – zapowiedź klęski lub wielkiego nieodwracalnego niepowodzenia.
    W mitologii greckiej Kasandra była wróżbiarką, w której dramatyczne przepowiednie nikt nie wierzył, mimo że dar jasnowidztwa otrzymała od Apollina. Przepowiedziała upadek Rzymu.
  • Woda letejska – coś dającego zapomnienie, sen (letarg)
    W Hadesie płynęła rzeka Lete. Dobre dusze po napiciu się z niej zapominały o swoim ziemskim życiu.
  • Wpaść w furię – wpaść w szał, we wściekłość
    Furie to boginie zemsty, wychodzące z podziemi, by karać za grzechy przeciw bogom, rodzicom i rodzeństwu, naruszenie prawa gościnności i krzywoprzysięstwo.
  • Zbierać laury – wygrywać, zdobywać nagrody
    Laur to roślina, którą honorowani byli zwycięzcy olimpijscy.  Jej gałązki symbolizowały wygraną, z czasem – w każdej dziedzinie życia, nie tylko w sporcie.
  • Złote runo – bezcenny, legendarny skarb
    Było to runo złotego baranka, zawieszone na drzewie w gaju strzeżonym przez stugłowego, nigdy nie śpiącego smoka. Zdobył je Jazon.