Fiszki – pomoc w zapamiętywaniu

Jak uczyć się skutecznie i nie poświęcić na to zbyt wiele czasu? Jednym ze sposobów są fiszki. Za ich autora uważa się Sebastiana Leitnera, niemieckiego publicystę, który w książce „Naucz się uczyć” przedstawił sposób wykorzystania kartek z informacjami. Metoda ta stosowana jest głównie w nauce języków obcych, jednak z pomocą fiszek uczyć się można niemal wszystkiego – wystarczy je odpowiednio przygotować i opracować.

Na czym polega metoda fiszek? Wykorzystuje się niewielkie kartoniki, na których z jednej strony umieszcza się słowo, a na odwrocie jego definicję bądź tłumaczenie. Wykorzystanie-fiszekW ostatnich latach dużą popularność zdobyły zestawy fiszek ze słówkami do nauki języków obcych, które można zakupić niemal w każdej księgarni. Większość z nich zapakowana jest w pudełka z separatorami. Podczas nauki jedne słówka zapamiętujemy szybciej, inne wolniej. Te, które już utrwaliły się w naszej pamięci, umieszczamy w pierwszej przegródce: „Umiem”. Kolejne, nad którymi pracujemy, przesuwamy dalej: „Uczę się”. Zaś te, których jeszcze nie tknęliśmy lub są w obecnej chwili zbyt trudne umieszczamy dalej: „Do nauki”. Identycznie postępujemy z przygotowanymi własnoręcznie karteczkami – odkładamy zapamiętane i skupiamy się na nauce kolejnych. Ważne jest, by po kilku dniach powrócić do tego, co już opanowaliśmy – utrwalanie materiału jest kluczem do sukcesu.

fiszki-w-uczeniu-sie

Jednak nie każdemu z nas uśmiecha się opracowywanie i przygotowywanie własnych kartoników. Wówczas na pomoc przychodzą narzędzia internetowe. Dostępnych jest wiele stron oferujących szybki i prosty sposób tworzenia fiszek. Skorzystać można ze strony Fiszkoteka, która oferuje wiele gotowych zestawów.  Dla słuchowców przydatna będzie opcja ściągnięcia fiszek jako pliku mp3, a dla wzrokowców – możliwość wydrukowania słówek. Użytkownicy mogą tworzyć i udostępniać swoje własne zestawy. Fiszkoteka dostępna jest również w wersji aplikacji na telefon – wówczas wysyła przypomnienia pomagające systematycznie utrwalać materiał.

fiszki-online-fiszkoteka

Inną stroną jest Quizlet, który oferuje podobne możliwości, a dodatkowo zachęca do współpracy – można zakładać klasy i wspólnie z przyjaciółmi opracowywać materiał do nauki. Możliwe są różne tryby uczenia się – pisanie, dopasowania, ćwiczenia i testy. Ponadto istnieje jest opcja „Quizlet live”, która polega na rozgrywce pomiędzy uczniami (podobnie jak w grze Kahoot). Co ważne – Quizlet umożliwia bardzo prosty import słówek z pliku, co bardzo przyspiesza proces przygotowania fiszek.

fiszki-online-quizletIstnieją także inne strony, dzięki którym można szybko przygotować fiszki i skutecznie opanować materiał. Ważne jest, by regularnie powracać do tego, czego już się nauczyliśmy – tylko sysytematyczne utrwalanie zapamiętanych treści gwarantuje, że pozostaną w naszej pamięci długotrwałej.