Strzelanina – co robić?

Coraz częściej dochodzi także do napadów z bronią w ręku, także w celu zastrzelenia jak największej liczby osób. Jak zachować się w takiej sytuacji, prezentuje film stworzony jako reakcja na masakrę, która miała miejsce w Houston. W wyniku masowej strzelaniny, zabitych zostało dwunastu ludzi, a wielu poniosło poważne obrażenia.

Najważniejsze są trzy zasady:

  • Uciekaj.
  • Ukryj się.
  • Walcz.
Zawsze staraj się zachować spokój. Panika w niczym ci nie pomoże, a przysłoni tylko jasność myślenia i zmniejszy szanse na przeżycie.

1. Jeśli możesz – uciekaj. Staraj się jak najszybciej bezpieczną drogą opuścić niebezpieczne miejsce. Spróbuj namówić do ucieczki jak najwięcej ludzi, ale nalegają, by zostać – zostaw ich. Najważniejszy jesteś TY. Dlatego też nie bierz ze sobą swoich rzeczy, one tylko cię spowolnią. Gdy uda ci się uciec w bezpieczne miejsce – POWIADOM JAK NAJSZYBCIEJ SŁUŻBY (112) I POWSTRZYMAJ INNYCH PRZED WEJŚCIEM W STREFĘ RAŻENIA!

2. Jeśli nie możesz uciec, ukryj się. Wybierz takie miejsce, które nie okaże się dla ciebie pułapką. Zachowuj się szybko i cicho – wyłącz telefon komórkowy (także tryb wibracji, które słychać), zgaś światło, a jeśli to możliwe – zamknij drzwi. Zastaw je czymś dużym. SCHOWAJ SIĘ I ZACHOWUJ SIĘ CICHO!

3. Jeśli nie możesz ani uciec, ani się schować, a twoje życie jest zagrożone walcz. Pamiętaj, że jest to ostateczność – gdy wiesz, że zaraz staniesz się ofiarą. Wykorzystaj otaczające cię przedmioty, znajdź sobie broń i zanim zostaniesz postrzelony, zaatakuj. Rzucaj w napastnika przedmiotami, staraj się go zdezorientować i znaleźć sobie drogę wyjścia. WALCZ O SWOJE ŻYCIE I UCIEKAJ!

Obyśmy nie musieli korzystać z tych porad. Jednak nigdy nie wiemy, co nam się przydarzy. Młodzież na wyspie Utoya (22 lipca 20011 r.) i miłośnicy Batmana, którzy przyszli na jego premierę (20 lipca 2012 roku), też myśleli, że czeka ich miły dzień.
Dlatego lepiej znać zasady postępowania w sytuacji zagrożenia.

Zamiast dać się ponieść panice, lepiej być przygotowanym, zachować spokój i zwiększyć swoje szanse na przeżycie.