Co zrobić, gdy na przejeździe kolejowym zgaśnie silnik auta?

W zeszłym tygodniu w Szaflarach doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Młoda dziewczyna zdająca egzamin na prawo jazdy wjechała na przejazd kolejowy, i w tym momencie zgasł silnik prowadzonego przez nią samochodu. Nadjeżdżający pociąg uderzył w auto i dziewczyna zginęła. Egzaminator zdążył się ewakuować z samochodu. Obecnie toczy się śledztwo sprawdzające, czy zrobił wszystko, co mógł, by zapobiec tragedii.

To, co stało się w Szaflarach, nie jest czymś wyjątkowym. Każdego roku na przejazdach kolejowych ginie wielu ludzi, głównie pieszych, ale także nieostrożnych lub naruszających zasady bezpieczeństwa kierowców. Nie jest też unikalną sytuacją zgaśnięcie silnika właśnie na środku przejazdu.

By zminimalizować ryzyko, warto zawsze pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przekraczania torów. Na niestrzeżonych przejściach należy samemu upewniać się, czy nie nadjeżdża pociąg (może zdarzyć się, że dróżnik zasłabnie bądź mechanizm nieoczekiwanie ulegnie awarii). Podczas przekraczania torów w niestrzeżonym miejscu nieodłączna jest pełna uwaga i ostrożność (np. zdjęcie słuchawek). Co zaś zrobić, jeśli samochód zatrzyma się na środku przejazdu kolejowego i niemożliwe będzie jego sprawne usunięcie? Poniższy film odpowie na to pytanie. Pamiętaj! Nawet jeśli nie posiadasz jeszcze prawa jazdy, z pewnością bywasz pasażerem lub możesz być świadkiem. Twoja wiedza może okazać się bezcenna!