Droga dla rowerów

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Prawo o ruchu drogowym, art. 33

Polska od jakiegoś czasu bardzo się zmienia i powoli pojawiają się usprawnienia dla rowerzystów. Drogi rowerowe to coraz częstszy widok i ogromne usprawnienie – przynajmniej w teorii. Nie ma żadnego problemu wówczas, gdy ścieżka przeznaczona jest wyłącznie dla rowerów. Co jednak, gdy drogę współdzielić mają i piesi, i rowerzyści? Najczęściej z powodu nieuświadomionych pieszych sytuacja ta wygląda tak:

Jak więc powinniśmy się zachowywać na współdzielonej drodze jako piesi i rowerzyści? Wg Artykułu 33 Prawa o Ruchu Drogowym:

  • Rowerzyści powinni poruszać się po wyznaczonym dla nich pasie, ale równocześnie zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.
  • Piesi powinni zachować szczególną ostrożność poruszając się po takim chodniku.

Tak wyglądają kwestie prawne. A teraz praktyczne…
Na zachodzie Europy, tak samo jak na powyższym filmie nagranym w Warszawie, pas ruchu przeznaczony dla rowerów jest wyraźnie oddzielony od części dla pieszych – zazwyczaj kolorem i poziomymi oznaczeniami w kształcie roweru:

W takiej sytuacji należy po prostu poruszać się po pasie, jaki jest nam przeznaczony. W praktyce dla pieszych oznacza to niewchodzenie na część dla rowerów, a dla amatorów jednośladów – poruszanie się tylko swoją częścią chodnika. Wymaga to jednak od nas jednej rzeczy – uwagi. Musimy być świadomi, po czym się poruszamy i zwracać uwagę na znaki drogowe. I tyle 🙂