Dobra pani

By przeczytać streszczenie szczegółowe „Dobrej pani”, kliknij poniżej:

„Dobra pani” – opracowanie

  • Autor: Eliza Orzeszkowa
  • Rok powstania: 1888
  • Epoka: pozytywizm
  • Rodzaj literacki: epika (narrator opowiada o wydarzeniach)
  • Gatunek literacki: nowela (jednowątkowy utwór o ograniczonej liczbie bohaterów, opisów i dialogów; zawiera bardzo wyraźny punkt kulminacyjny – moment najwyższego napięcia u czytelnika)

Nowela jako gatunek literacki – w utworze mamy tylko jeden wątek. Brak jest zbędnych opisów i dygresji. Widać wyraźnie zarysowany punkt kulminacyjny – moment, kiedy pomiędzy panią Eweliną i włoskim muzykiem zaczyna się coś dziać, jednak pani Ewelina odsuwa rękę spod dłoni mężczyzny, gdyż widzi przerażone oczy Heli, uważnie i z żałością się w nich wpatrujące.

Treść „Dobrej pani”

Bogata pani Ewelina Krzycka lubi myśleć o sobie, że jest osobą szlachetną i pomagającą innym. Przyjmuje do siebie zaniedbaną sierotę Helkę, która po śmierci rodziców mieszkała z krewnymi w ubogiej chacie. Kształci ją, ubiera w eleganckie stroje, karmi najwykwintniejszymi daniami i rozpieszcza. Po trzech latach wyjeżdża z Helą i służącą Czernicką do Włoch, gdzie poznaje sławnego muzyka. Po powrocie do Ongrodu pani Ewelina jest coraz bardziej zniechęcona Helą, która dorasta i chwilowo traci urodę. Gdy muzyk odwiedza ją w jej domu, nie może z nim swobodnie rozmawiać, gdyż przerażona utratą zainteresowania Hela nie odrywa od nich oczu. Dziewczynka rozumie, że przestała być kochana, a jej miejsce w sercu pani Eweliny zajął przystojny Włoch.Pani Ewelina skarży się pannie Czernickiej, że Hela ją nudzi i od teraz powinna przebywać w garderobie. Podobny los spotkał pieska elfa, papugę, a także pannę Czernicką – po jakimś czasie wszystko nudzi panią Ewelinę i idzie w zapomnienie. Pani Ewelina przed kolejnym wyjazdem do Włoch odsyła Helę z powrotem do biednych krewnych. Helka nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, bez wygód, ciągłego zainteresowania i uwagi. Dziewczynka bardzo przeżywa rozstanie z ukochaną opiekunką.

By sprawdzić swoją znajomość „Dobrej pani”, kliknij poniżej:

Problematyka dobrej pani

  • Egoizm i pozorna dobroć Krzyckiej – kobieta lubiła słuchać, jak ludzie chwalą jej dobroć. Jednak tak naprawdę szkodziła ludziom i zwierzętom – po znudzeniu się nimi zostawiała ich samych, łamiąc im serce. Kobieta nudziła się po kolei służącą Czernicką, mężczyznami, papugą, psem Elfem i Helą, przygarniętym dzieckiem. Swoimi zachciankami rujnowała wszystkim życie i nie zważała na to, że krzywdzi innych.
  • Krzywda wyrządzona dziecku – bogata pani przyzwyczaiła osieroconą Helkę do miłości, uwagi, serdeczności i dostatku. Później odesłała ją do ubogiej rodziny, gdzie dziewczynka tęskniła i nie mogła przywyknąć do życia z ubogimi krewnymi.
  • Fałszywa filantropia – tytuł noweli ma wymowę ironiczną. Ewelina Krzycka nie była dobrą osobą. Była egoistką i bezwzględną manipulantką myślącą tylko o sobie i nie zważającą na dobro innych.